Skąd się bierze popularność e-sportu?

Czym jest e-sport?

E-sport może liczyć na coraz większą popularność w świecie zakładów bukmacherskich, nie inaczej wygląda sytuacja w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że rośnie zainteresowanie rozgrywkami e-sportowymi. Tradycyjne areny zmagań sportowych ustępują miejsca areną wirtualnego świata. Legalny polski bukmacher Pzbuk zauważył te zmiany, dlatego też postanowił mocno postawić na rozwój tej właśnie branży. Na platformie Pzbuk można śledzić i obstawiać najważniejsze wydarzenia e-sportowe z całego świata, Co więcej Pzbuk stał się sponsorem kilku z nich. W poniżej części artykuły znajdziemy opisy gier i rozgrywek jakie można znaleźć w ofercie tego bukmachera. Dużą część z tych wydarzeń można obstawiać w trybie live, co tylko dynamizuje i znacznie wzbogaca rozrywkę. Pzbuk swoją przyszłość związał z rozwojem e-sportu i na tę chwilę wygląda, że był to bardzo dobry ruch ze strony tego polskiego bukmachera.

League of Legends

League of Legends lub po prostu znany w całym świecie LoL to obecnie 1664 turnieje rozgrywana ca całym globie. Suma wygranych przekracza 26 milionów dolarów. Tylko te informacje świadczą o tym, że popularność e-sportu intensywnie rośnie. Samo LoL to gra strategiczna rozgrywana w czasie rzeczywistym, w której może brać udział ograniczona liczba graczy. Podzieleni są oni na dwie drużyny walczące ze sobą na wybranej przez siebie arenie. Gra jest stosunkowo młoda bo pochodzi z 2009 roku, a już jest jedną z najbardziej grywalnych na świecie. Każdy gracz ma do wyboru jedną z 128 postaci. Wybór konkretnej ma wpływ na przebieg całej rozgrywki, gdyż każda niesie za sobą inne możliwości. Największą popularność LoL zdobył na kontynencie azjatyckim a drużyny z tamtej części świata są uznawane za niedoścignione, o czym świadczą coroczne tytuły mistrzów świata. Na tym etapie drużyny z Europy starają się dogonić Azjatów i trzeba przyznać, że różnica staje się z biegiem czasu mniej widoczna. Polscy bukmacherzy w tym oczywiście Pzbuk ciągle poszerzają swoją ofertę dotyczącą tych właśnie rozgrywek. Można już ze spokojem obstawiać najważniejsze wydarzenia związane z Lol’em z całego świata. Rodzaje zakładów różnią się w zależności od wydarzenia ale do najpopularniejszych zakładów należą te na zwycięzcę całego meczu, poszczególnej mapy, liczbę zabójstw danej drużyny, liczbę wygranych map, czy na drużynę, która pierwsza zniszczy wieżę przeciwnika. Obstawianie LoL’a nie jest zadaniem łatwym, gdyż grę charakteryzuję dynamiczność i mnogość zmian akcji. Aby dobrze zainwestować wkład musimy dobrze znać składy rywalizujących ze sobą drużyn. Trzeba przyznać, że Pzbuk ma jedną z najlepszych ofert na rynku. Zakłady mają wysokie kursy a dostępność rozgrywek jest naprawdę szeroka.

pzbukCounter Strike

To kolejny e-sport, który intensywnie rozwija się w ostatnich latach i który został dostrzeżony przez Pzbuk w swojej ofercie. Gra ta przyciąga miliony graczy, a pieniądze w branży z roku na rok są coraz większe. Widząc to bukmacherzy przygotowują ciekawe zakłady, na których doświadczony fan ma okazję zarobić. CS to gra typu FPS. Dwie pięcioosobowe drużyny walczą ze sobą o zwycięstwo. Jedni należą do oddziału antyterrorystycznego, kolejni są właśnie terrorystami. Gracze aby skutecznie rywalizować moją możliwość stałej komunikacji między sobą. Wbrew pozorom CS to nie tylko prosta “strzelanka” bardzo ważna jest również ekonomia gry. Na całym świecie istnieją ligi, w których biorą udział najlepsze zespoły z całego świata. Są to tzw. nieoficjalne Mistrzostwa Świata. Odbywają się także turnieje zarówno on-line jak i off-line. Najważniejsze z nich otrzymują rangę Majorów. Obstawiając CS trzeba zwrócić uwagę na podobne zasady jak w przypadku LoL. Rodzaje zakładów w tej grze to: kto wygra daną rundę, kto szybciej wygra 5 rund, wygrana rundy pistoletowej oraz zwycięzcy meczu i całego turnieju. Warto zauważyć fakt, że w CS niemal niemożliwe jest obstawianie live (z wyjątkiem największych turniejów). Spowodowane jest to dynamiką rozgrywki. Oferta Pzbuk na tą grę jest konkurencyjna w skali kraju i warto zwrócić na nią uwagę.

DOTA 2

DOTA 2 zadebiutowała na rynku w 2013 roku i od razu zadomowiła się w czołówce rozgrywek e-sportowych na świecie. Powodem tego stanu rzeczy są pieniądze ukryte w branży, to właśnie w tej grze można zgarnąć najwyższe wygrane. Nie umniejsza to faktu, że sama rozgrywka potrafi być bardzo emocjonująca i wciągająca. Gra polega na starciu dwóch drużyn “świetlistych” i “mrocznych” i jest grą strategiczną typu MOBA. Skład drużyn podobnie jak w dwóch wyżej opisywanych jest pięcioosobowy. Celem rozgrywki jest oczywiście zniszczenie twierdzy przeciwników. Ta wiedza to oczywiście podstawy, na których nie można opierać swoich zakładów. Aby dobrze obstawiać DOTA 2 trzeba sięgnąć po odpowiednie statystyki i analizy. Nieprzewidywalność rozgrywki daje szansę na wysokie wygrane a oferta Pzbuk wyróżnia się spośród innych. Są w niej dostępne wszystkie najważniejsze turnieje z całego świata. Najpopularniejszym zakładem jest oczywiście ten na zwycięzcę, ale można także zagrać na zwycięzcę rundy, mapy, całej gry, czy turnieju.

Overwatch

Overwatch to dzieło firmy Blizzard. Jest to pierwszoosobowa strzelanka, czyli mamy tu do czynienia z grą podobną do Counter Strike. Premiera odbyła się w 2016 roku i od tego czasu rozgrywka ta ciągle zdobywa nowe rzesze fanów. Potencjał i możliwości tego e-sportu szybko odkryli zawodowi gracze, dlatego ciągle wzrasta liczba turniejów Overwatch na świecie. W odróżnieniu od pozostałych w Overwatch skład drużyn jest 6-osobowy. Postacie mają trzy kategorie: atakujący, wspierający oraz broniący. Zakłady bukmacherskie na Overwatch są już dostępne u najlepszych bukmacherów w Polsce, w tym oczywiście w ofercie Pzbuk. Zasady składania oraz rodzaje zakładów nie różnią się od tych dostępnych dla innych gier.

Inne

Podsumowując warto wspomnieć, że tak samo dynamicznie jak rozwija się branża e-sportowa, tak samo rozwija się branża bukmacherska w tej dziedzinie. Do oferty wchodzą coraz to nowsze tytuły i turnieje. Jeżeli jesteśmy zainteresowani tego typu rozrywką i zakładami e-sportowymi, to oprócz wyżej wymienionych, warto zwrócić uwagę na takie tytuły jak np. FIFA, NBA LIVE czy Hearthstone. Pierwsze dwa to wirtualne odpowiedniki piłki nożnej i kosza cieszące się milionami wiernych fanów na świecie. Podobnie jak w rzeczywistych rozgrywkach mamy tutaj do czynienia z rozbudowanymi rozgrywkami ligowymi oraz turniejami rangi mistrzowskiej. Wiele tradycyjnych klubów piłkarskich i koszykarskich ma już w swoich strukturach odpowiednie działy odpowiedzialne za e-sport i prześcigają się w ofertach dla najlepszych graczy. Trzeci tytuł to gra karciana stworzona podobnie jak Overwatch przez firmę Blizzard i dostępna od 2014 roku. Każdy z tych tytułów jest dostępnych na platformach bukmacherskich i dostarcza swoim fanom niesamowitych emocji.